ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДАВАНЕ И РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ ОТ КЛИЕНТИ И АЛТЕРНАТИВНО РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ
Настоящата процедура има за цел да уреди начина на доброволно разрешаване на възникнали спорове между МС Корект Консулт в качеството му на Кредитния посредник, негови служители и сътрудници и Клиент по повод реализиране на техните права и задължения по споразумение за посреднически услуги при кредитно финансиране.
ЖАЛБИ
- Клиентите имат право да подават писмени жалби до МС Корект Консулт, свързани с реализация на взаимоотношенията между Кредитния посредник, негови служители и сътрудници и Клиента, при които последният не е останал доволен от получените услуги и/или не е получил услугите с уговореното качество и/или по уговорения начин.
- Жалбата се подава в писмена форма на адрес по седалище и адрес на управление на МС Корект Консулт, по пощата, по куриер. На място в офиса на МС Корект Консулт, находящ се в гр. София, ул. Козлодуй № 18, или по електронен път на следния електронен адрес: office@correct-consult.eu.
- МС Корект Консулт разглежда само жалби изготвени на български и с минимум следното съдържание:
- трите имена на потребителя или упълномощеното лице;
- ясно и точно изложение на обстоятелствата на които се основава жалбата;
- като доказателство последният може да предостави копие на разменената с представител на Кредитния посредник писмена комуникация, във връзка с която се спори;
- в какво се състои искането на потребителя;
- адреси за кореспонденция – пощенски и електронен, телефонен номер;
- дата и подпис на клиента;
- по анонимни жалби производство не се образува;
- към жалбата се прилага и пълномощно, ако същата се подава чрез пълномощник;
РЕД ЗА РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕТЕ
- МС Корект Консулт приема подадената жалба, като за достоверна дата се приема датата на която е получена на един от посочените адреси. При подаване по електронен път за дата на получаване се смята следващият работен ден след деня, на който електронното писмо е пристигнало в електронната поща на Кредитния посредник.
- МС Корект Консулт разглежда жалбата в срок от 30 дни, считано от датата на получаването й съгласно т. 1 по – горе, като при необходимост от допълнителни разяснения се свърза по един от посочените начини за контакт – по телефон, по пощата или по електронна поща с Клиента, подал жалбата.
- В хода на разглеждането Комисията за разглеждане на жалби има право да се свърже с потребителя и да го покани на среща с цел доизясняване на обстоятелствата и претенциите.
- За резултатите от проведената среща по т. 3, се съставя протокол, който съдържа:
- дата, място на срещата, наименованието на Кредитния посредник, името на Клиента и датата, на която е получена жалбата при Кредитния посредник
- кратко описание на начина, по който е разрешен или не е разрешен спора, предмет на жалбата;
- имена и подписи на двете страни, дата.
5.В рамките на 30 дневен срок от получаване на жалбата Кредитният посредник е длъжен да се произнесе с решение по нея, за което да уведоми Клиента писмено, като му го изпрати по един от предоставените от него канали за комуникация – на пощенски адрес по пощата, чрез куриер или на посочен електронен адрес. Решението може да обхваща данните от протокола по т. 4.
- Повторно подадена жалба, по която Кредитния посредник веднъж вече се е бил произнесъл с решение, не се разглежда, като за това обстоятелство Кредитният посредник информира писмено Клиента.
- Ако жалбата е незаконосъобразна или исканията са неоснователни и не могат да бъдат удовлетворени по обективни причини, на Клиента се посочват съображенията за това.
АЛТЕРНАТИВНО РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ
- Ако спорът не може да бъде разрешен по начин, приемлив и за двете страни, или ако Кредитният посредник не се произнесе в предвидения срок, Клиентът има право да подаде жалба до Комисията за защита на потребителите, да се обърне към органа за алтернативно решаване на спорове – секторна помирителна комисия (създадена по гл.9, раздел 3 от Закона за защита на потребителите), разглеждаща спорове в областта на финансовите услуги, ако считат, че техните права и законни интереси са нарушени от услугите на Кредитния посредник или да сезира АКПБ във връзка с приетия от членовете на Асоцияцията Етичен кодекс.
- Клиентът има право да избере помирително производство по и без да е подавал преди това жалба до Кредитния посредник, като последният следва да бъде уведомен от Клиента за това му намерение.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ
- При установяване, че Кредитният посредник не е изпълнил услугите, за които се е уговорил с Клиента, или не ги е изпълнил по уговорения начин и/или с уговореното качество, от което са произтекли вреди за Клиента, Кредитният посредник може да предложи на Клиента обезщетение.
- Размерът на обезщетението, което може да дължи Кредитния посредник на Клиента в резултат на развило се производство по настоящата процедура не може да надхвърля размера на таксата/възнаграждението, което кредиторът на Клиента е заплатил на Кредитния посредник за осъщественото от него кредитно посредничество.
- Клиентът с получаването на настоящата процедура се счита уведомен, че има право да се откаже от нея на всеки етап от производството, както и да приеме, изпълни или отхвърли решението, което взема Кредитния посредник, както и да прибегне до други способи за защита на своите права и законни интереси, включително по съдебен ред.
Настоящата процедура се подчинява на разпоредбите на българското право и представлява неразделна част от Споразумение за посреднически услуги при
кредитно финансиране.
Изготвена от: „МС Корект Консулт” ЕООД, ЕИК 206017873
Изготвена на: 01.06.2020г.
Допълнена на: 01.10.2021г.